niedziela, 16 maja 2010

Zestawienie - poglądy kandydatów w wyborach prezydenckich 2010 - Wybierz swojego kandydata !

Zająłem się tematem zebrania w jednym miejscu poglądów kandydatów i przedstawieniu ich w jakiś normalny uporządkowany sposób.

I na wejściu mały komentarz. Wszystko zostało opracowane na danych z Internetu/debat itd. Mogą się pojawić nieznaczne różnice poglądowe z różnej interpretacji słów, jednak kierunek poglądowy jest jasny.
Co ważne w Internecie jest niezmiernie trudno odnaleźć poglądy kandydatów a program wyborczy to już cud !!! Wszyscy kandydaci poza Panem Januszem Korwinem-Mikke, Olechowskim, Napieralskim i Panem Ziętkiem sprawili mi niesamowite problemy.
Część poglądów mogłem wyciągnąć z pracy kandydatów w rządach, sejmie itd. co nastąpiło.
Najtrudniej było jednak ustalić poglądy Pana Kornela Morawieckiego - ostatecznie odnalazłem mało wnoszące wideo na YouTube. (mowa o jakiejś sprawiedliwości, "płacenie za uczenie się", wykluczeniu, bez konkretów dlatego nie mogę tego Pana uwzględnić w statystykach). Jest mi przykro szczególnie z tego powodu, że tak bardzo kandydaci się ukrywają ze swoimi wizjami i poglądami, totalnie tego nie rozumiem.

Metoda jaką zastosowałem jest bardzo prosta. Wzorowałem się tutaj na najmniejszym quizie politycznym świata jednak dostosowanym do sytuacji Polski. Określiłem 2 grupy poglądów :
- wolność osobista
- wolność gospodarcza

W grupie poglądów umieściłem kilka najważniejszych obecnie kwestii. Upraszczając model umożliwiłem wybór 3 odpowiedzi (TAK, ŚREDNIO, NIE). Gdzie zależnie od pytania odpowiedź TAK oznacza zgodę na zmianę w kierunku przedstawionym w kwestii, odpowiedź ŚREDNIO oznacza albo pozostanie w obecnym układzie albo wniesienie mało znaczącego rozwiązania, odpowiedź NIE jest zaprzeczeniem tego co stanowi odpowiedź TAK.

Do kwestii osobistych zaliczyłem :
- FORMALNE ZWIĄZKI HOMOSEKSUALNE
- LIBERALIZACJA PRAWA DO ABORCJI
- PRAWO DO ZAPŁODNIENIA IN VITRO
- ZNIESIENIE PROHIBICJI NA NARKOTYKI
- DOSTĘP DO BRONI DLA OBYWATELI
- CENZURA MEDIÓW/INTERNETU
- OBOWIĄZKOWY POBÓR DO WOJSKA
- KARA ŚMIERCI

Nie ma tutaj kwestii parytetów dla kobiet z jednego prostego powodu - nie jestem w stanie określić czy parytety ograniczają czy zwiększają czyjąś wolność obywatelską, mi osobiście wydaje się, że ją zmniejszają ale trudno mi to ocenić.

W kwestiach związanych z wolnością gospodarczą to :

- ZWIĄZKI ZAWODOWE
- ZUS/KRUS UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
- PAŃSTWOWA SŁUŻBA ZDROWIA
- PEŁNA PRYWATYZACJA
- NISKIE PODATKI
- STUDIA OPŁACANE Z PODATKÓW
- PRYWATYZACJA MEDIÓW PUBLICZNYCH

i ponownie tutaj 3 rodzaje odpowiedzi (TAK, NIE, ŚREDNIO), odpowiedź TAK oznacza zgodę na obecny kształt lub kształt zmierzający w danym kierunku, zwiększając rolę (np. zgoda na silną pozycję związków zawodowych, w przypadku ZUS oznacza przejście na system w pełni państwowy albo obecny, w przypadku studiów większe stypendia itd.).
Odpowiedź ŚREDNIO oznacza np. w przypadku związków zawodowych ich obecność ale nie poddawanie się pod ich dyktat, w przypadku ubezpieczeń społecznych zgodę na funkcjonowanie ZUS i wprowadzanie mniejszych lub większych jego reform, w przypadku służby zdrowia oznacza to np. wprowadzanie systemu komercjalizacji, w kwestii podatków min. stawki liniowej lub niskich podatków progresywnych, kwestia ta ogólnie dotyczy podatków a nie tylko podatku dochodowego, w przypadku studiów dotyczy to kwestii np. częściowo płatnych studiów a w temacie mediów np. likwidacji abonamentu, większej komercjalizacji. Odpowiedzi NIE oznaczają albo likwidację, lub totalną zmianę danego systemu.

W obu przypadkach czasami odpowiedź Średnio oznacza również brak informacji. Niestety niektóre dane mogą mieć błędnie przez was zinterpretowane, wynika to z tego co pisałem wcześniej - brak jasnej deklaracji poglądów przez kandydatów. Co do Pana Komorowskiego to jego poglądy najtrudniej jakkolwiek ocenić. W kwestiach gospodarczych jest to wręcz niemożliwe. Nie wiem czy ten Pan w ogóle ma jakieś poglądy gospodarcze - przyjąłem więc tutaj wybory całej partii PO oraz jego osobiste wypowiedzi.

Pragnę więc te wszystkie kwestie przedstawić w odpowiedniej tabelce poniżej (dla uproszczenia zastosowano również znaki graficzne). Po kliknięciu w obrazek ten powinien się powiększyć.


Teraz przedstawię te wszystkie poglądy na wykresie, który łączy cechy wolności gospodarczej oraz cechy wolności osobistej. Dla konkretnych odpowiedzi zależnie od odpowiedzi przyznawane zostały punkty (-1,0,1) a następnie zsumowane. Każdy kandydat otrzymał osobną ilość punktów w kategorii wolności gospodarczej i wolności osobistej. Na wykresie na osi poziomej mamy wolność gospodarczą a na osi pionowej wolność osobistą. Powstaje w ten sposób mapa poglądów kandydatów. Na poziomej osi na prawo znajduje się liberalizm gospodarczy, na lewo natomiast socjalizm gospodarczy. U góry pełne swobody obywatelskie, na dole ograniczenie swobód obywatelskich (po części jest to konserwatyzm). Po kliknięciu mamy powiększenie.

Teraz możecie sami porównać swoje poglądy z poglądami kandydatów i wybrać swojego przedstawiciela. Pamiętajcie, że stosuje tutaj specjalnie uproszczenia tak aby było to wszystko bardziej przejrzyste, a dostęp do informacji jest ograniczony i jest to wynik lenistwa i ignorancji części kandydatów !
W celu kontaktu do jakichkolwiek zmian w przedstawianych błędnie poglądach zapraszam na maila bydgostianin [at] gmail.com

-
Znajdziesz mnie na :
Facebook : http://www.facebook.com/pages/Bydgostianin/100700469976014
Zapraszam również na blog o Bydgoszczy - historii, teraźniejszości i przyszłości tego wspaniałego miasta: http://bydgostianin.blogspot.com/

64 komentarze:

Unknown pisze...

Dlaczego Kornel Morawiecki nie został wzięty pod uwagę?

bart pisze...

Proszę czytać CAŁY tekst a nie tylko fragment...

PrzemCio pisze...

Jasne... Komorowski nie jest za cenzurą... kogo wy chcecie zmanipulowac? ;]

Jakub pisze...

Szkoda, że wykresy w niskiej rozdzielczości, nie jestem w stanie doczytać "scatter-plota". Tekst ciekawy. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Wg mnie tabele są trochę nieczytelne. Gdyby w rzędach były zagadnienia, a w kolumnach kandydaci byłoby o wiele lepiej.

Anonimowy pisze...

@Jakub,
http://lh4.ggpht.com/_Y8JNaewb6s8/S_ChogCt-YI/AAAAAAAAAKY/iFHLJny_EuA/s800/1%20wykres%20pogl%C4%85dy%20kandydatow%20wybory%202010.jpg

PanNaturalny pisze...

Świetnie dobrane kwestie! Wystarczy wybrać osiem z piętnastu:
- LIBERALIZACJA PRAWA DO ABORCJI
- PRAWO DO ZAPŁODNIENIA IN VITRO
- ZNIESIENIE PROHIBICJI NA NARKOTYKI (sic!)
- DOSTĘP DO BRONI DLA OBYWATELI
- KARA ŚMIERCI
- PEŁNA PRYWATYZACJA
- NISKIE PODATKI
- PRYWATYZACJA MEDIÓW PUBLICZNYCH

i mamy program Korwina - Mikke.
Gratuluję obiektywności w wyborze kryteriów oceny.

Unknown pisze...

Mam uwagę co do stosunku B. Komorowskiego do formalizacji związków partnerskich. Kandydat PO jednoznacznie sprzeciwia się zrównaniu związków partnerskich z małżeństwem tradycyjnym ale...

w wywiadzie dla Rzeczypospolitej z 2007 roku mówił: "Jeśli istnieją bariery prawne, które utrudniają ludziom o odmiennej orientacji seksualnej okazywanie sobie opieki, wsparcia, dziedziczenia, to ja bym te bariery likwidował, bo w tej sprawie musi być równość. Ale nie za cenę utożsamienia par jednopłciowych i małżeństw."

Zmieniłbym więc na ŚREDNIO.
Pozdrawiam

MadTreXx pisze...

Jak to dziwnie i pięknie sie skłąda, że Pan Komorowski jest w samym środeczku ^^ Czyży to był IDAELNY KANDYDAT NA PREZYDENTA!!!????? OMG!

rogus pisze...

Chwila chwila.
Trzeba dodac przy Mikke, ze on generalnie nie jest zwolennikiem panstwowego formalizowania malzenstw. Tzn malzenstwo jest umowa miedzy dwojgiem ludzi -> a panstwo i organizacje musza to respektowac. Czyli ewentualna wspolnote majatkowa, prawo do dziedziczenia, prawo do odwiedzin etc itp.

I w tym momencie nie ma znaczenia, czy ktos ma homo czy hetero zwiazek, bo to zwykla umowa!
Wiec uwazalbym z tym ostrym "nie"!

Unknown pisze...

Niskie podatki - tylko jeden kandydat? Hmmm, jak dla mnie wybór jest prosty :)

Anonimowy pisze...

i kto mi powie ze kaczynski nie jest socjalista? precz z komuna.

Anonimowy pisze...

ja bym poprosił jeszcze o dodanie informacji, który z kandydatów jest myśliwym (na pewno Komorowski i Pawlak) - informacje te są łatwo dostępne:
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/spoleczenstwo/politycy-na-lowach--czyli-polska-partia-mysliwych-,54945,1

Pozdrawiam,

Unknown pisze...

No i pięknie widać, jak bezpłciowy jest Komorowski..

Unknown pisze...

Tak sobie myślę, że właściwie liczy się tylko 2 kandydatów: konserwatywny Kaczyński i liberalny Mikke.
Reszta to populiści, którzy chcą znaleźć jak największy elektorat, grający pod publiczność lub kreowani przez media.

Anonimowy pisze...

O kant d.. można to zestawienie otłuc.
Co to za kuriozum: "prawo do zapłodnienia in vitro"? in vitro jest w legalne, każdy ma prawo do jego stosowania, kłótnia polityczna jest na temat jego publicznego finansowania...

inna sprawa, obniżanie podatków, to właśnie Kaczyński z Gilowską obniżyli podatek dochodowy, składkę rentową i podatek od spadków, więc dlaczego twierdzi autor, że Kaczyński jest przeciwny obniżkom?

Wspomniana już cenzura mediów i internetu, kto jak kto ale to PO ostatnio chciała przepchnąć nakaz rejestracji każdej strony www, zakazuje hazardu w internecie, itd.

Anonimowy pisze...

Kaczyński za karą śmierci?! Posrało Was z tą manipulacją!

Anonimowy pisze...

Ciekawe, że Kaczyński jest za wysokimi podatkami skoro jego rząd je obniżył.

Anonimowy pisze...

Poglądy Kornela Morawieckiego:
wycofanie wojsk z Afganistanu,
pozostanie w UE,
szkolenia dla bezrobotnych,
żądanie reparacji wojennych od Niemiec,
jednomandatowe okręgi wyborcze, kara śmierci,
wprowadzenie "prawdy do życia publicznego" (?), własność pracownicza

Źródła:
http://patrz.pl/filmy/11-minut-9-05-2010

http://www.dailymotion.pl/video/xdahi7_kornel-morawiecki-kandydat-na-prezy_news

pzdr, proszę o aktualizacje wykresu:P

Anonimowy pisze...

CZ. 1

Mam wątpliwości co do przedstawionego wykresu. W kwestii wolności osobistej zostały wybrane pojedyncze tematy, które niewiele mają wspólnego z ogólną wolnością osobistą. Porządne badanie powinien zajmować się podstawowymi kwestiami wolności osobistej, a nie ich konsekwencjami. Nie znalazły się w nim kwestie:
1. Wolności myśli, sumienia i wyznania.
2. Prawo każdego człowieka do uznawania wszędzie jego podmiotowości prawnej. Czyli równość wobec prawa. Znaczy to, że każdy powinien być rozliczany ze swoich przestępstw niezależnie od zajmowanego stanowiska, przynależności do grupy społecznej itd. Z praktycznych tematów: kwestia zniesienia immunitetu poselskiego, sędziowskiego itd.
3. Zakazu torturowania, wymuszania zeznań, nieludzkiego traktowania i poniżania. Słynne są przecież przypadki, gdy świadkowie związani z np.: sprawą Olewnika byli znajdowani martwi w swoich celach, a od służb prowadzących nadzór nad nimi nie dało się wyciągnąć żadnych nagrań (w jednym przypadku cela była przecież monitorowana). Podobnych przypadków jest więcej. Jak chociażby nieadekwatność kar do popełnionych zbrodni. Kara śmierci jest tylko pojedynczym wątkiem.
4. Karania za czyny, które nie były wcześniej karane. W Polsce dochodziło kilkakrotnie do tego typu nadużyć. Kwestia do rozwiązania - przemiany w polskim systemie sądowniczym.
5. Zakazu pozbawiania wolności jedynie z powodu niemożności wywiązania się ze zobowiązań umownych. W tej chwili za długi, które nawet spłacasz możesz trafić do więzienia. Co jest sprzeczne z prawami człowieka.

Mam też wątpliwości co do dwóch kwestii:
1. Liberalizacja prawa do aborcji. Pierwsza rzecz - to nie jest "prawo do", ale możliwość niekaralności za popełnienie przestępstwa. Druga sprawa, że podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia. Aborcja jest gwałceniem prawa do życia dziecka. Nie można więc nazwać tego liberalizacją. To nie jest nawet kwestia wolności.
2. Publiczne media realizują prawo obywatela do dostępu do informacji o działaniach władz i osób publicznych. Rezygnując z nich pozbawiamy się jednocześnie dostępu do owych informacji. Nie jest to więc taka prosta kwestia i nie można stwierdzić, że sprywatyzowanie mediów będzie się wiązało z wzrostem wolności, gdyż w ten sposób jednocześnie jesteśmy pozbawiani innych możliwości.
3. Nie wiem co znaczy "cenzura mediów i internetu" i czy rzeczywiście ich wartościowanie odpowiada rzeczywistym poglądom i deklaracjom kandydatów. Nie wiem dlaczego Komorowski na ten przykład dostał "średnio", gdy to właśnie PO zajmowało się przez długi czas kwestią ograniczania wolności wypowiedzi w internecie, co wywołało swego czasu wiele protestów wśród internautów. Polecam strony akcji: "Niech rząd odczepi się od internetu." Kolejna rzecz: czy ograniczanie reklam piwa, zabawek erotycznych i papierosów w czasie największej oglądalności jest już cenzurą? Powiedziałbym, że tak, ale czy jest to równoznaczne z radykalnym wprowadzaniem cenzury, jak to można odczytać na wykresie? Przypominam jeszcze, że pomysły na ograniczanie działalności dziennikarzy, którzy nie ukończyli studiów humanistycznych bądź dziennikarskich jest cenzurą rad.

...

Anonimowy pisze...

CZ. 2

Co do kwestii gospodarczych:
1. Sprawa "niskich podatków". Z tego co wiem przedmiotem dyskusji jest nie tyle ich wysokość, co decyzja czy mają mieć charakter progresywny, czy liniowy. I tak zwolennicy podatków progresywnych zostali zaklasyfikowani jako przeciwnicy niskich podatków, co jest oczywistą bzdurą. Pomijam fakt, że Komorowski jako członek partii będzie realizował jej program, a PO jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadała podwyższenie podatków.
2. Zakładanie związków zawodowych jest kwestią wolności osobistej, a dokładnie prawa do zrzeszania się. Nie zaś kwestią gospodarczą.
3. Prócz prywatyzacji mediów publicznych, sprawy ubezpieczeń społecznych i państwowej służby zdrowia dodano jeszcze kolumnę "pełna prywatyzacja". Nie wiadomo po jakiego grzyba i co znaczy pełna prywatyzacja. Bo albo jest to niepotrzebne powtarzanie się - gdyż wszystkie trzy są warunkami pełnej prywatyzacji, albo autor celowo chciał dorobić się 9 punktów. Wracając do pełnej prywatyzacji może to wiązać się również z prywatyzacją innych sektorów publicznych takich jak: sądownictwo, policja, straż pożarna, drogi miejskie, muzea itd. Wiem, że JKM chciałby wszystko to posprzedawać, ale każdy inny rozsądnych człowiek powie NIE! Dlaczego? Bo publiczne sądownictwo pozwala na zachowanie wolności osobistej - równości wobec prawa itd. Tak więc albo tą rubrykę usunąć, albo trzy inne związane z własnością publiczną.
4. Brakuje tutaj wskaźnika dotyczącego takich spraw jak: ułatwienie założenia własnej działalności gospodarczej, sposób jej kontroli przez państwo, podatków akcyzowych i VAT (swoją drogą, czy liczą się do tych "niskich podatków") itd.

Podsumowując przedstawione poglądy kandydatów są może klarowne, ale nie do końca prawdziwe oraz nie ujmują całości poglądów kandydatów przez co trzeci wykres jest przekłamany i ustawia kandydatów w niewłaściwych pozycjach.

Pozdrawiam,
Adekwatny

filip pisze...

LOL, jakie pierdoły. Komorowski "średnio" w cenzurze mediów, a Kaczyński "Nie" dla niskich podatków. Coś słabo autor poszukiwał. Albo poszukiwał tak, żeby wyszło tak, jak chce.

Unknown pisze...

Przeczytałem Cały tekst. Który w mojej ocenie jest manipulacją z braku danych dotyczących Kornela Morawieckiego. Jeśli nie ma o kimś danych to się pisze brak danych na wykresie a nie pomija się. Robi się tak zawsze w każdych zestawieniach(mapy, tabele, wykresy).

Unknown pisze...

hmm Mikke jest za in vitro? jesteś pewien?

Anonimowy pisze...

prawo do aborcji jako 'wolność osobista'
z całym szacunkiem...
..albo nie- bez szacunku, bo autor swoimi poglądami zepsuł dobry pomysł- TO JEST CHORE!

Anonimowy pisze...

co do kolegi który sądzi, że spór toczy się nie tyle o wysokość podatków, a o ich liniowość/progresję:
ok, załóżmy 2 sytuacje-
1. podatek progresywny z programi
0,01% / 0,5% / 2%
(PROGRESJA JEST OGROMNA!)
2. podatek liniowy 40%

serio? nadal kolega uważa że chodzi o nazwę, a nie wysokość podatku?

Anonimowy pisze...

@Pan Naturalny

troche jest pan dziwny, bo JKM jest przeciwnikiem liberalizacji aborcji. GRATULUJE OBIEKTYWNOŚCI- że tak pana zacytuję.

Aha- sam fakt napisania "sic!" przy zniesieniu prohibicji świadczy o stopniu zidiocenia dzisiejszego społeczeństwa.
Człowiekowi nie mieści się w głowie, że ludzie mogą sami wybierać, a państwo im nie może zakazywać.
System niewolniczy, jak sądzę, to dla Pana raj..

PanNaturalny pisze...

Jeśli "prohibicja na narkotyki" jest dla ciebie, anonimowy głupcze, wypowiedzią w języku polskim, to świadczy to o stopniu zidiocenia dzisiejszego społeczeństwa. Wiesz, co oznacza "sic", ciężki idioto? :D

Liberalizacja aborcji - ot, taka raczej błahawa pomyłka. Jedna, w porównaniu z siedmioma innymi punktami, które można uznać za poglądy JKM.

Trochę jest pan dziwny. Śmieciu.

Unknown pisze...

Chciałem dodać jeszcze, że nie krytykuję pomysłu autora, ale jego wykonanie. Proponuję ponowne wykonanie wykresu z wzięciem pod uwagę naszych wątpliwości. Zwłaszcza polecam stronę wykopu. Do pomocy oferuję swoją skromną osobę.
Adekwatny.

Jacek Sierpiński pisze...

Mam następujące uwagi:
1) Dlaczego w rankingu "niskie podatki" Jarosław Kaczyński wypada gorzej od Bronisława Komorowskiego, skoro to za rządów PiS nastąpiła obniżka podatku dochodowego, a za rządów PO żadna obniżka podatków nie nastąpiła?
2) Dlaczego jako jedyny zwolennik cenzury mediów/Internetu na "tak" jest przedstawiony Jarosław Kaczyński, skoro jedyny oficjalny projekt cenzury Internetu zaproponował niedawno rząd Donalda Tuska, a więc partii Bronisława Komorowskiego, z osobistym udziałem również Waldemara Pawlaka? Jaka jest właściwie podstawa do stwierdzenia, że J. Kaczyński jest zwolennikiem cenzury, przynajmniej w wymiarze większym niż pozostali kandydaci? Brak również informacji o tym, że przeciwnikami cenzury Internetu są Grzegorz Napieralski i Bogusław Ziętek (te informacje może nie były podawane publiczne, ale można je uzyskać od kandydatów - ja uzyskałem).
3) Na jakiej podstawie B. Komorowski otrzymał w kategorii "ZUS/KRUS/ubezpieczenia społ." ocenę lepszą od pozostałych kandydatów z wyjątkiem J. Korwin-Mikkego i W. Pawlaka? Czym takim się tu wyróżnił, choćby na tle W. Pawlaka, który ostatnio zaproponował znaczne obniżenie składek? Rząd PO niczym się nie różni tu od poprzednich rządów.
4) Dlaczego B. Komorowski i W. Pawlak otrzymali w kategorii "prywatyzacja mediów publicznych" ocenę "średnio", skoro proponowana przez koalicję PO-PSL ustawa medialna żadnej nawet częściowej prywatyzacji tych mediów nie zakładała, przewidując natomiast ich finansowanie wprost z budżetu?
5) Co ma kara śmierci sama w sobie do "wolności osobistej"? Dlaczego brany jest tu pod uwagę stosunek do kary śmierci, a nie stosunek do kary pozbawienia wolności? Dlaczego zamiast tego nie jest brany pod uwagę ogólny stosunek do represyjności prawa karnego?
6) Dlaczego w ramach "wolności gospodarczej" brak kategorii "dług publiczny" oraz "korporacje zawodowe"?

Anonimowy pisze...

Napracowałeś się, trzeba przyznać. Ale po co? Twoje rozumienie spraw społecznych i gospodarczych jest na poziomie gimnazjalisty, a orientacja w poruszanej problematyce to już żenada. Przypisujesz ludziom poglądy, których nie posiadają, a to już prawdziwy ścierkowaty tvnizm.

Anonimowy pisze...

@PanNaturalny pisze...
SIC przy narkotykach? Lepiej wsadzać ludzi za spalenie sobie jointa na juvenaliach?

Petrus Romanus pisze...

Tabelka "wolności osobiste" jest nie poprawna! Pan JKM jest przecież całkowicie przeciw aborcji, a za in vitro średnio

r. pisze...

A ja bym chciał zwrócić uwagę na jedną rzecz: uprawnienia prezydenta w tym kraju nie są zbyt wielkie, a wpływ na prawodawstwo ogranicza się przede wszystkim do przeszkadzania rządowi/parlamentowi, przez wetowanie ustaw czy nominacje na niektóre stanowiska. Co znaczy że kto by nie został nowym prezydentem, jego program gospodarczy czy wolnościowy można sobie wsadzić w papucie, bo żadna z tych obietnic nie zostanie zrealizowana przez prezydenta (może poza wetowaniem opcji przeciwnej ale to tylko fragment sukcesu). Ale punkty do szacunu w zbliżających się wyborach samorządowych lecą.

Prezydent przede wszystkim powinien być osobą, która może godnie reprezentować ten kraj na arenie międzynarodowej i dobrze by było, gdyby nie kompromitował nas w oczach świata ruchami wynikającymi z mikrości ego, jak to robił ostatni.

Anonimowy pisze...

Panie i Panowie! Jestem pod wrażeniem, bo tu dyskutuje jak na razie nieliczna garstka myślących - może jest Was/nas więcej. Może uda się z tego utworzyć pierwszy sensowny blog w tej kampanii wyborczej? Nie zrażajmy agresją czy choćby emocjonalną krytyką jego założyciela. Mam pytanie do wszystkich Kandydatów na Prezydenta: jak Pan widzi polityczną orientację Polski w "pionie" geograficznym, bo w "poziomie' była zawsze?

Anonimowy pisze...

a nie lepiej było wysłać maila do kandydatów i poczekać na odpowiedzi?

Anonimowy pisze...

qrwa ja chce tylko sobie palić ziółko na legalu, więc Olechowski albo Mikke!

Anonimowy pisze...

Jesli korwin mikke jest za aborcja to was pozdrawiam. DLa wyjasnienia Korwin jest stanowczo przeciw aborcji i chce ja traktowac jako zabojstwo. Korwin tez nie jest jakims wielkim zwolennikiem in vitro. A komorowski to wszedzie ma srednio.. Taki ni w te ni w tamte.

Anonimowy pisze...

kurde, fajnie wygląda komorowski w drugiej tabelce... średnio/średnio/srednio...

Anonimowy pisze...

a najlepiej wygląda w trzeciej

totalne "0" :)))

Anonimowy pisze...

Marek Jurek nie jest za wprowadzeniem kary śmierci!

Anonimowy pisze...

Kaczyński za karą śmierci hahaha Pogieło was

Benna pisze...

Na jakiej podstawie (proszę o konkretne źródło!) twierdzi się że Marek Jurek jest za kara śmierci.Uprzejmie proszę o wyjaśnienie to dla mnie bardzo ważne.

Anonimowy pisze...

Ja będę głosować na Korwina, bo zgadzam się z z jego poglądami w 100%. Przynajmniej nikomu nie mydli oczu obiecankami i cacankami.Szkoda, że media kreują go na wariata. Każdy chce żyć za darmo.Social niszczy kreatywność Polaków.KORWIN NA PREZYDENTA!!!

Kot w gołębniku pisze...

Świetny post. Tabelki i wykres doskonale pokazują jak w Polsce mało jest partii wolnościowo-liberalnych. Tylko JKM tam się lokuje. Gdyby był libertarianinem byłby w rogu po prawej u samej góry. Jako KO-LIB lokuje się niżej. Ale dla mnie jak widać to jedyny kandydat o zbliżonych poglądach, przy wszystkich jego wadach które widzę.
Komorowski = ciepłe kluchy, niezdecydowany i tak wymyślony żeby nikogo nie urazić.
Pawlak - może jedyny naprawdę w centrum w tej chwili, ale i tak za bardzo na lewo (wyższe podatki? tu może trochę zmanipulowałeś kolego)
Reszta to lewactwo. Z Kaczyńskim na czele, który jak widać wznosi się w górę po lewej w kierunku rogu lewicowego anarchizmu. To niespodzianka, bo spodziewałem się go na dole - bliżej komunistów o zapatrywaniach totalitarnych (Ziętek to czystej wody komunista). Ale i tak dzięki za te wykresy. Czy mogę je wkleić na swojego bloga?

Kot w gołębniku pisze...

I nie rozumiem skąd tu tyle agresji. Poza kilkoma nieco wątpliwymi przypisaniami większość jest bez zarzutu. Przecież autor bloga tego sobie nie wymyślił.
Przykład: ktoś tu pisze - jak to, przecież JKM jest całkowicie przeciwko aborcji! Otóż nieprawda, widziałem na własne oczy wywiad, w którym JKM mówił, że zachowałby obecny kompromis. I potem to uzasadniał, choć już nie pamiętam jak.
Dajcie spokój autorowi posta, odwalił dobrą robotę.

Anonimowy pisze...

Co do "stosunku do broni" - AFAIK Komorowski nie jest na nie.

Anonimowy pisze...

Zamiast pisać, że ktoś jest na "nie" lub na "tak" to podajcie źródła, a nie sami bierzecie opinie z du***

Anonimowy pisze...

Czy doczekam dnia, że w necie nie pojawią się magiczne trzy literki: J K M? Libertarianie polscy są tak samo walnięci, jak XIX wieczni komuniści, z tymże oni wroga widzą we wszechobecnym socjalizmie, a Marks widział go w kapitalizmie. Jednak libertarianie mają sporo wspólnego z komunistami - klapki na oczach i agresję.

Kot w gołębniku pisze...

Kolego. Jaką agresję? Libertarianie to pacyfiści...
A JKM nie jest libertarianinem tylko konserwatywnym liberałem. Niestety z obecnie kandydujących jest mu najbliżej do idei liber. I dlatego pojawiają się te trzy magiczne literki.
Wierz mi - duuuuużo rzadziej się pojawiają niż inicjały Bronka, czy Jarka, którzy raczej nic mądrego nie mają do powiedzenia.

Anonimowy pisze...

Kaczyński i cenzura internetu - pogięło?

Anonimowy pisze...

Korwin-Mikke jest PRZECIWKO liberalizacji prawa do aborcji, jest wręcz za zaostrzeniem. Jest przeciwny finansowaniu in vitro i tworzeniu zarodków nadliczbowych. Więc prędzej "nie", niż "tak", a jeśli już to "średnio". Skąd żeś Ty brał te dane?

Kot w gołębniku pisze...

"Kaczyński i cenzura internetu - pogięło?"
Proste pytanie: Kaczyński jest za dopuszczeniem gier hazardowych przez internet? Dziękuję.

"Korwin-Mikke jest PRZECIWKO liberalizacji prawa do aborcji, jest wręcz za zaostrzeniem."
Temat dyskusyjny. Zdaje się, że JKM wypuszczał różne sygnały na ten temat, więc się dalej nie wypowiadam.

"Jest przeciwny finansowaniu in vitro i tworzeniu zarodków nadliczbowych. "
A pytanie brzmiało: czy zakazać in vitro. Więc jeśli jest tylko przeciwko finansowaniu (popieram), to znaczy że ogólnie jest za legalnością in vitro.

Anonimowy pisze...

Wszystko super tylko nie aborcja...

Anonimowy pisze...

"Ja będę głosować na Korwina, bo zgadzam się z z jego poglądami w 100%. Przynajmniej nikomu nie mydli oczu obiecankami i cacankami."
Taa, pełna prywatyzacja, likwidacja ZUS, KRUS itp., 200 zł podatku i ani grosza więcej, legalne narkotyki - prędzej uwierzę w 3 mln mieszkań, czy w drugą Irlandię.

Anonimowy pisze...

"Taa, pełna prywatyzacja, likwidacja ZUS, KRUS itp., 200 zł podatku i ani grosza więcej, legalne narkotyki - prędzej uwierzę w 3 mln mieszkań, czy w drugą Irlandię."
Korwin jako jedyny ma pomysł co zrobić, aby odciąć młodych Polaków od ZUSu, jak wprowadzić reformę administracji i szkolnictwa, przy obniżce podatków aby każda miał prawo decydować na co chce wydać swoje pieniądze. Ja mam dość utrzymywania hordy urzędników, darmozjadów którzy robią łaskę jeszcze w godzinach pracy.

Anonimowy pisze...

Czy jest w koncu jakas w miare obiektywna lista z pogladami kandydatow? Na tej liscie nie ma kandydata dla mnie :(

Anonimowy pisze...

Tylko Korwin Mikke nie obiecuje że coś wprowadzi przedstawia swoje poglądy, czyli jakby osoba 3 posty wyżej pomyślała: będzie wetowała wszystkie ustawy niezgodne z jego poglądami i to obiecuje. A nie to że wprowadzi, gdyż prezydent jako takiej władzy nie ma.

Anonimowy pisze...

Na stronie Kornela Morawieckiego jest już program. Czy mógłbyś go uwzględnić w zestawieniu?

Anonimowy pisze...

Według mnie podział na "Wolność gospodarczą" i "Wolność osobistą" i przedstawienie ich na odrębnych osiach jest bez sensu. Przecież te 2 kategorie są ze sobą tak mocno powiązane, że powinny być na 1 osi. Jeśli ktoś dąży do socjalizmu gospodarczego to, żeby być skuteczny musi zwiększyć swoje możliwości (swoją władzę), a zrobi to kosztem władzy (wolności) pojedynczego człowieka.
Po drugie kontrolując gospodarkę kontroluję również to co robią ludzie, co oni kupują, gdzie pracują. Ich wolność osobista jest mocno ograniczona.
Jeśli kontroluję bogactwa ludzi, to kontroluję również ich życie.

Anonimowy pisze...

Dobra robota.
Można się zgadzać, bądź nie z przyjętymi skalami, stopniami i ocenami, ale idea dobra.
Gdyby każdy sobie zrobił takie zestawienia to może zmusiłoby to kandydatów do precyzji i jasnosci w wyrażaniu poglądów.

Anonimowy pisze...

ON KŁAMIE!! laluś z Ciebie... a żebyś nie pisał lolu że Cię obrażam to krótka lekcja ;)

Otóż, wlepiłeś Kaczorowi "-7" dwa razy. Skupię się tylko na wolności osobistej. Jako odnośnik użyję wyniku Janusza Korwina. Skoro wynik Kaczora wynosi -7, a wynik Korwina równy jest 3 oznaczałoby to, nie mniej, nie więcej, że albo użyłeś mnożnika do swojej oceny (przypomnę -1,0,1 za każde pytanie), albo liczyć nie umiesz, albo... popełniasz celowe nadużycie :D

PS. Też objaśnię co napisałem powyżej - i nie wykresem :)
Różnica między -7 a 3 wynosi 10. W pytaniach o wolność osobistą Kaczor (-7) zaznaczył 5 innych odpowiedzi niż Korwin (3). Wniosek: ich punktacja w systemie (-1,0,1) może różnić się MAKSYMALNIE O 5...

Dziękuję, dobranoc

Anonimowy pisze...

Drogi matematyku (z 18 czerwca)
Jeżeli Kaczyński dałby 5 odpowiedzi w stronę "nie" dla wolności (tak jak to określa autor) otrzymuje -5 punktów. Jeśli zaś Korwin-Mikke dałby 5 odpowiedzi w stronę przeciwną to zyskuje (dodatnie) 5. Różnica pomiędzy 5 a -5 jest równa 10. 10 nie 5.
"Wniosek: ich punktacja w systemie (-1,0,1) może różnić się MAKSYMALNIE O" 10...

Agata Borowska pisze...

Ciekawie opisany temat. Pozdrawiam.

Prześlij komentarz